Dopalacze – opis zjawiska.

Problem z tzw. dopalaczami w Polsce zaczął się ponad dekadę temu, a skala tego zjawiska obejmowała cały kraj. Szacuje się, że do października 2010 roku, funkcjonowało ponad 1200 sklepów z dopalaczami. Wiele źródeł podaje również, że prawdopodobnie z przyczyn zażywania tego środka, śmierć poniosło 18 osób, a przypadków hospitalizacji było aż 304.

Czym są dopalacze i jak przedstawia się sprawa z problemem obecnie?

Otóż ww. narkotyk może przyjmować, postać tabletek, pigułek, suszu, znaczków do lizania, mieszanek różnych ziół, czy proszku, a głównym jego składnikiem jest substancja uzależniająca, BZN, po której występuje przyspieszenie tętna, odwodnienie, halucynacje itp. Sytuacja ze składem dopalaczy zmienia się, wraz ze zmianami w ustawach zakazujących poszczególnych substancji, jednak wszystkie te dodatki będą miały wspólną cechę, czyli działanie psychoaktywne.
Dzięki kampaniom rządowym oraz publicznym problem, udało się zwalczyć w znacznym stopniu. Ustawy zakazujące wiele substancji-takich jak: BZN, ARGYREIA NERVOSA, BANISTERIOPSIS CAAPI, CALEA ZACATECHICHI, CATHA EDULIS, ECHINOPSIS PACHANOI, JWH-018 – doprowadziły do osłabienia rynku tych używek, a ww., to tylko część z nich. Liczne ostrzeżenia w szkołach, czy mediach również pomogły w walce z dopalaczami, a szczególną rolę odegrały oczywiście służby odpowiedzialne za zamykanie sklepów i potencjalnych handlarzy narkotykiem. Wszystko to doprowadziło do tego, że dziś dopalacze nie są już problemem powszednim jednak prawdą, iż dostęp do nich jest wciąż możliwy poprzez zagraniczne źródła lub coraz to nowsze substancje o działaniach psychoaktywnych.

Dlaczego młodzi ludzie sięgają po dopalacze?

Odpowiedź często jest prosta. Jest to ta sama przyczyna co sięganie po każde inne narkotyki, czyli problemy życia codziennego i chęć oderwania się od rzeczywistości, a dopalacze to alternatywa dla innych używek, ponieważ ich cena zawsze była stosunkowo niska z uwagi na łatwo uzyskiwane substancje w nich zawarte i to właśnie czynnik ceny, przyciągał młodych ludzi.

1 thought on “Dopalacze – opis zjawiska.

  1. Przerażające substancje, które wyniszczają człowieka. Niestety do tego są zdolni ludzie, żeby uciec od szarej rzeczywistości.

Comments are closed.