Co rodzice nastolatków muszą wiedzieć o e-papierosach?

Według statystyk z 2019 roku, połowa polskich nastolatków chociaż raz spróbowała e-papierosa. Niektórzy czynią to nałogowo, inni po prostu chcą poznać ten smak i zaznać czegoś zakazanego. Wydaje im się, że to nieszkodliwa rozrywka i sposób na dopasowanie się do kolegów oraz zyskanie akceptacji.

Poznaj problem

Nawet jeśli Twoje dzieci nie używają e-papierosów, prawie na pewno mają znajomych, którzy posiadają ten gadżet. Wskaźniki używania e-papierosów wśród młodzieży w Stanach Zjednoczonych wzrosły ponad dwukrotnie między 2017 a 2019 r. Problem wydaje się poważny do tego stopnia, że amerykański chirurg generalny uznał ten problem za „epidemię”. Także w naszym kraju sytuacja stale się pod tym względem pogarsza.

Rodzice muszą zrozumieć, jak powszechne są e-papierosy i jakie poważne zagrożenie dla zdrowia stanowią dla młodych ludzi, aby chronić dzieci przed tym rosnącym zagrożeniem. Wiele z tych produktów wygląda jak długopisy lub pendrive i można je zamaskować jako zegarki lub włożyć do rękawa bluzy z kapturem. Te sposoby pomagają dzieciom ukryć je przed rodzicami i nauczycielami, ale sama wiedza na temat tego, czego należy szukać i na co zwracać uwagę to już dla rodzica wiele.

Dlaczego e- papierosy są tak kuszące?

E-papierosy są sprzedawane w szerokiej gamie smaków i zapachów przyjaznych dzieciom. Można więc nabyć liquid do e- papierosa o smaku maliny, czekolady czy mięty. Badania wykazały, że większość młodych użytkowników e-papierosów używa produktów aromatyzowanych i twierdzi, że robi to, ponieważ mają one smak, który lubią. Te smaki odciągają uwagę od faktu, że e-papierosy mogą dostarczać ogromne dawki nikotyny, która jest narkotykiem silnie uzależniającym. Popularne marki e- papierosów dostarczają tyle samo nikotyny, co cała paczka tradycyjnych papierosów.

Naukowcy już dawno doszli do wniosku, że używanie przez młodzież nikotyny w jakiejkolwiek formie, w tym e-papierosów, jest niebezpieczne, powoduje uzależnienie i może zaszkodzić rozwojowi mózgu nastolatka, co wpływa na uwagę, pamięć i uczenie się. E-papierosy mogą również narażać użytkowników na szkodliwe i rakotwórcze chemikalia, takie jak formaldehyd i ołów. Badania wykazały, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, częściej palą także papierosy tradycyjne.

Jak zapobiec rozprzestrzenianiu się nawyku palenia e- papierosów?

Aby zapobiec używaniu e-papierosów przez młodzież, obrońcy zdrowia wzywają do wprowadzenia całkowitego zakazu wszystkich aromatyzowanych e-papierosów. Problemem jest fakt, że w zasięgu dzieci są tanie, jednorazowe e-papierosy o jasnych kolorach i słodkich smakach oraz fiolki z płynem nikotynowym o niemal każdym możliwym smaku. Pewnym rozwiązaniem jest całkowity zakaz aromatyzowanych e-papierosów, aby chronić dzieci przed krzywdą.

Przede wszystkim jednak ważne jest, aby rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach dla zdrowia związanych z e-papierosami i nawiązać z nimi otwarty dialog. Zapoznaj się z produktami, poznaj zagrożenia, oznaki stosowania używek i upewnij się, że możesz i potrafisz chronić swoje dzieci przed tym niebezpieczeństwem.