Jak zachować zdrową wątrobę

Nasza wątroba każdego dnia jest narażona na działanie szkodliwych substancji. W tym artykule opiszemy kilka prostych sposobów, które pozwolą Ci zachować zdrową wątrobę.

Oto kilka wskazówek, jak utrzymać wątrobę w optymalnym stanie:

Ogranicz tłuszcz w swojej diecie


Dieta bogata w smażone potrawy, słodycze i fast foody prowadzi do przyrostu masy ciała. Otyłość lub nadwaga zwiększa ryzyko niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. Utrzymanie zdrowej, niskotłuszczowej diety sprzyja zachowaniu prawidłowego funkcjonowania wątroby przez długi czas. Dobrym rozwiązaniem może być ograniczenie w diecie produktów pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszczów rafinowanych.

Trzymaj się z dala od toksyn


Substancje chemiczne w niektórych środkach ochrony roślin, środkach czyszczących i aerozolach (na przykład odświeżaczach powietrza), mogą uszkodzić wątrobę. Jeśli musisz korzystać z tych produktów, upewnij się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane.

Prawidłowa wentylacja pomieszczeń jest też bardzo ważna podczas malowania, remontowania lub majsterkowania z użyciem farb, lakierów i klejów.

Nie pal – palenie jest szkodliwe dla wątroby.

Zachowaj ostrożność podczas picia alkoholu


Duże ilości piwa, wina lub alkoholu uszkadzają komórki wątroby i mogą prowadzić do jej marskości. Pij alkohol z umiarem – nie więcej niż jedną do dwóch porcji alkoholu dziennie. Szczególnie toksycznym rozwiązaniem jest picie alkoholu wraz z napojami energetycznymi. Jeśli cierpisz na schorzenia wątroby, powinieneś całkowicie wyeliminować alkohol ze swojej diety.

Unikaj ciągłego przyjmowania leków, jeśli ich stosowanie nie jest konieczne.


Każdy przyjmowany lek musi zostać przetworzony i następnie usunięty przez wątrobę. Przewlekłe stosowanie lub niewłaściwe stosowanie leków takich jak sterydy i środki wziewne może trwale uszkodzić ten narząd. Szkodliwe działanie na wątrobę mogą mieć też leki bez recepty. Jeśli dolegliwości nie są zbyt duże, warto zastanowić się nad zastąpieniem leków preparatami ziołowymi.
Szczególnie poważne uszkodzenia wątroby powodują narkotyki.

Nie mieszaj alkoholu z lekami


Jednoczesne spożywanie alkoholu i niektórych leków może pogorszyć uszkodzenie wątroby. Przeczytaj uważnie ulotkę przed zastosowaniem jakichkolwiek leków na receptę. Absolutnie nie pij alkoholu, jeśli w ulotce jest mowa o tym, że takie połączenie jest niebezpieczne.

1 thought on “Jak zachować zdrową wątrobę

  1. Przede wszystkim mniej pić. Nic tak nie wyniszcza wątroby jak alkohol pity w nadmiarze.

Comments are closed.