Przemysł tytoniowy – historia

Tytoń to roślina znana ludzkości od tysięcy lat. Ma on wiele różnych zastosowań, jednak najbardziej powszechnym i najpopularniejszym jest jego palenie. Wyrobów z tytoniu jest obecnie bardzo dużo. Występuje zarówno w postaci wszelkiego rodzaju papierosów lub cygar, jak i tabaki. Poznaj fascynującą historię tej rośliny i przekonaj się, co kryje się za właściwościami tytoniu.

Skąd wziął się tytoń i od kiedy się go stosuje?

Historia przemysłu tytoniowego, jak i samego tytoniu jest niezwykle fascynująca i zarazem złożona. Kultura stosowania tytoniu na samym początku rozwijała się głównie w Ameryce Łacińskiej. Pierwsze uprawy tej rośliny miały miejsce w Peru i Meksyku oraz w okolicznych krajach z tamtych rejonów świata. Dopiero w XVI wieku tytoń dotarł do Europy. Co ciekawe ówczesna medycyna twierdziła, że ma on właściwości lecznicze. Jednak już w kolejnym stuleciu zaczęto dostrzegać negatywny wpływ stosowania tytoniu na zdrowie.

Przemysł tytoniowy w Europie i Polsce – kiedy najprężniej się rozwijał?

Tytoń znany jest w Europie od ponad 500 lat. Przez ten czas skutecznie zakorzenił się w kulturze oraz przemyśle wielu krajów. Do Polski według historycznych źródeł dotarł w czasach panowania Anny Jagiellonki. Jednak na poważnie przemysł tytoniowy zaczął rozwijać się w Europie w XX wieku i z biegiem lat stał się bardzo ważną częścią gospodarki wielu krajów. Jednym z nich była właśnie Polska, która po odzyskaniu niepodległości uregulowała kwestie związane z handlem, produkcją i uprawą tytoniu. Na przestrzeni lat i licznych zawirowań historycznych nasz kraj stał się jednym z największych producentów papierosów w UE, a uprawy tytoniu można znaleźć w różnych częściach Polski.

Jak obecnie wygląda przemysł tytoniowy w Europie i na świecie?

W obecnych czasach świadomość szkodliwości tytoniu i wyrobów z nim związanych jest bardzo szeroka. Wiele Europejskich krajów poczyniły działania mające na celu ograniczenie palenia i zmniejszenie odsetka ludzi uzależnionych od tej używki. Wprowadzono m.in. daleko idące ograniczenia dotyczące reklamy i propagowania wyrobów tytoniowych, a także zakazano jego palenia m.in. w miejscach publicznych. Również ceny tych produktów znacząco się podniosły, co skutkuje szukaniem przez ludzi tańszych alternatyw. Jedną z nich jest maszynka do papierosów, która pozwala na samodzielną produkcję tych używek.